Jak vybrat paštiku?

Jak vybrat paštiku?

Paštiky, zejména ty játrové, jsou v české kuchyni velmi oblíbené. Konzumují se nejčastěji namazané na pečivo. K dostání jsou různé druhy této pochoutky, kromě těch z vepřového masa a husích jater například i jsou paštiky bezmasé.

  • Tomáš, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 3 minuty

Podle čeho vybrat paštiku

Druh masa

Paštiky se připravují z různých druhů mas. Nejčastěji jde o vepřové a kachní maso a játra. Méně obvyklé jsou například paštiky ze srnčího a králičího masa.

Chutnou alternativou k paštikám z masa a jater jsou paštiky bezmasé. Ty rozdíl od živočišných produktů neobsahují cholesterol. I u nich je však vhodné sledovat obsah tuku, který může být srovnatelný s masovou variantou.

Podíl masa

V masové paštice by mělo být zejména maso a játra. V kolonce složení většinou jsou obvykle na prvním místě, ne vždy je ale udáván jejich podíl na celkovém objemu paštiky. Pohybovat se však může kdekoliv v rozmezí 10 a 90 %.

Na etiketách některých výrobků můžete najít označení např. "vepřové suroviny". Pod něj výrobce někdy zahrne všechny použité živočišné suroviny jako sádlo, kůže, semleté chrupavky apod.

Ostatní ingredience

Co tvoří zbytek objemu paštiky? Typicky je to voda, sůl, rajčatový protlak, sušená cibule, brusinky, smetana, dextróza, cukr, ztužené oleje, sója, škrob, zbytky vajec, hořčice, lepku, celeru, ořechů nebo mléka.

Dochucovadla

V paštikách, ostatně jako ve většině průmyslově zpracovaných pochutin, je přítomno větší či menší množství "chemie", kterou výrobce používá k dosažení různých vlastností výrobků. Zpravidla jde o stabilizátory, konzervanty a zahušťovadla, která upravují vůni, barvu, chuť, konzistenci a trvanlivost paštiky.

Paštiku si mnoho z nás dopřává namazanou na krajíc chleba

Typ balení

Paštiky určené ke spotřebě v řádu jednotek dní po otevření balení jsou prodávány v konzervě nebo v plastové vaničce. Často jde o menší balení do hmotnosti 100 g. Větší balení paštiky mívají podobu uzavíratelné sklenice nebo tuby.

Hmotnost balení

Paštiky jsou vyráběny v různě velkých baleních. Menší se hodí na cesty, větší balení vás v přepočtu na množství vyjde levněji a déle vám vydrží.

Paštiky v uzavíratelných skleničkách vám v lednici vydrží řadů týdnů až měsíců

Připravte si vlastní domácí paštiku

Pokud chcete ušetřit a vychutnat si poctivou játrovou paštiku, u které máte jistotu kvalitního složení, můžete si ji připravit sami doma. Receptů samozřejmě existuje mnoho, ale vybrali jsme pro vás jeden konkrétní.

Co budete potřebovat?

  • 400 g kuřecích jater
  • 300 g másla
  • 1 stroužek česneku
  • 3 šalotky
  • 2 lžíce brandy
  • paštikové koření
  • sůl
  • pepř

Postup přípravy

  1. Kuřecí játra očistěte, omyjte a osušte.
  2. V hrnci rozpusťte 2 lžíce másla, přidejte nadrobno nakrájené šalotky, nasekaný česnek a opékejte 5 minut.
  3. Přidejte játra a tymián a opékejte dalších 5 minut.
  4. Zalijte brandy, prohřejte, z másla oddělte 50 g a odložte stranou.
  5. Do hrnce přidejte muškátový oříšek a zbývající máslo, za stálého míchání nechte máslo zcela rozpustit.
  6. Přendejte směs do mixéru a rozmixujte do hladka.
  7. Paštiku naplňte do skleniček, zbylé máslo odstavené stranou rozehřejte a rovnoměrně rozlijte do skleniček na vrch paštiky.
  8. Nechte uležet alespoň 3 hodiny.

Příslušenství

Konzervované ovoce

Konzervované ryby

Vepřové konzervy

Guláše v konzervě

Sušené maso

Džemy, marmelády

Čokoládové a ořechové pomazánky

Medy

Instantní jídla a polévky

Nejčastější otázky

Jak poznat dobrou paštiku?

Chuť je individuální a každý z nás má rád něco jiného. Obecně však lže říci, že čím více masa nebo jater obsahuje, tím je chutnější a zdravější. Doporučujeme se vyvarovat paštikám, u nichž není jasně uveden skutečný obsah masové složky, resp. celého složení. Pozor dejte i na větší množství chemických látek.

Odkud paštika pochází?

Velmi často je vznik roztíratelné masové pomazánky spojován s Francií, jelikož se pro ně vžil název "Pâté". Francouzi sice přípravu paštik a chuť dovedli k dokonalosti, tato lahůdka se ale poprvé začala objevovat na stolech už ve starém Řecku, Římě i Egyptě.